מי אנחנו?

הסיפור האישי של ראש המרכז לחקר וטיפוח האדם – פרופ' עפרה מייזלס

לפני כ- 15 שנה, בני אורי שהיה אז בן 22 נהרג בתאונת דרכים במרחבים היפים והרחוקים של אלסקה. הוא יצא לטיול לקראת סיום לימודי העתודה שלו בטכניון, עם חבר ילדות, אורן סימון. נהג, שיצא לעקיפה פרועה בכביש מתפתל התנגש בהם חזיתית במהירות של 160 קמ"ש. שניהם, אורי ואורן נהרגו, וגם הנהג.
ואני – עולמי חרב עלי, כמו חרב ששיסעה אותי כולי מבטן ורחם ועד החזה.
לאורך שנים רבות התהלכתי עם האמונה שיש משהו מעבר לקיומנו כפי שאנחנו מכירים אותו, איזו אנרגיה, אינסוף, משהו נצחי.. אבל לא הגיתי בכך ולמעשה זה לא ממש עניין אותי. אבל, לאחר מותו של אורי הייתי מוכרחה לדעת, יש   או אין? ואם יש – מה מהות אותה אנרגיה והאם משהו מאורי החמוד, החייכני, החכם והאהוב שלי – נשאר. כי אם לא – אין לי חיים.

באותה עת הייתי עסוקה מאוד בעשייה אקדמית משמעותית, במחקר, בהוראה ובתפקיד ניהולי רחב-היקף. עזבתי את כל זאת  ומיוסרת ונסערת חיפשתי תשובות, במסורות חוכמה ומיסטיקה, במחקר על רוחניות, בעשרות מפגשים עם הורים שכולים, בחלומות, במסרים שקיבלתי מקרובים ומרחוקים ובחוויות של קשר אל הרוחני.  בדרך זו פגשתי נשמות יקרות וידידי נפש רבים בגוף ובעולמות מקבילים שהפכו שותפים לדרך ולכולם יש בי הודיה עמוקה.  ת ו ד ה !!
בתהליך זה התבררו לי תשובות ללא מעט שאלות, חוויתי את העוצמה, החדווה, והיופי שעצורים ברוח וגם התבהר לי מה חשוב ונכון לי לעשות. הבנתי הבנה עמוקה שחלקי בעולם קשור להיותי בשני העולמות הללו – האקדמיה והרוח, ולשילוב שאני מוזמנת לקדם כפרופסורית וכחוקרת בין האקדמיה והשיח המחקרי, הבית המקצועי שלי עד אותה עת ומרחבי הרוח שהפכו אף הם לבית עבורי. תהליך זה הוביל אותי בדרך לא קלה ובה ניסיונות ונפילות, אהבה וחברות להקמת המרכז לחקר וטיפוח רוח האדם על כל הפעילות הענפה שכבר יש בו.

כיום אני מובילה, יחד עם שותפים, מחקר רחב היקף ("חכמת הדעת והלב") ויישומים של פדגוגיה מתבוננת בשדה החינוך. בנוסף, גם הייתי יו"ר הכנס הארצי הראשון שהתקיים ב2018 ששיקף את העשייה היפה שמדגישה, רוח, מודעות וקסם שכבר קיימת בחינוך, וכן בונה ומעצבת קורס חינמי פתוח לכל שמקדם טיפוח סביבה אכפתית ומיטיבה בחינוך. אני גם מעורבת ומקדמת את שילוב הרוחניות בפסיכותרפיה באמצעות כנס שערים לרוח בפסיכותרפיה וייעוץ ופתיחת התמחות לתואר שני בנושא פסיכותרפיה אינטגרטיבית גוף-נפש-רוח. בפתח, פעילויות נוספות בנושא של רוחניות בעסקים וארגונים ואף פעילות שמתבססת על הפוטנציאל של רוחניות מיטבית לגשר בין קבוצות, קידום מחקר  על רוחניות ורוח האדם ותוכניות לימוד או קורסים שמשלבים היבטים אלו, ועוד. פעילות זו שנעשית במשותף עם עמיתים מהמרכז ומחוצה לו היא רק תחילתו של חזון להקמת חיבור וגשר, רחב ללא גבולות – גשר של אור בין אקדמיה לרוחניות, בין המחקר על רוח האדם לשדות הפעילות בקהילה, כשהמרכז מהווה מעין מגדלור שמאיר למרחוק, מסמן אפשרויות ומזמין חיבור מדהים בין אנשים שלכל אחד מהם תשוקה, חזון ומשאלות להרבות טוב בעולם.

  • רוצים לדעת יותר על הפעילות שלנו, על הנעשה בעולם ועל אפשרויות להשתלבות בפעילויות השונות? – אתם מוזמנים להרשם לרשימת התפוצה שלנו.
  • רוצים להתנדב לפעול במסגרת המרכז?  אנא כתבו לנו.
  • שמחים שמרכז כזה קיים? מאמינים בחשיבותו? אנו זקוקים לעזרתכם ותמיכתכם. נשמח לסיוע כספי ותרומות לקידום הפעילות והרחבתה.

אני מקווה שבעזרת עוצמות הרוח של כולנו, הידע והתובנות שעולם המחקר מאפשר לנו ומרחב האור והתודעה שתומך במהלך זה, נשכיל יחד להרבות אור בעולם.


 יולי 2017 מפגש ראשון של צוות ההקמה

 

במרכז חברים כיום כ- 30 אנשי ונשות צוות המרכז ובהם נציגים של 5 אוניברסיטאות (חיפה, תל-אביב, העברית, בר-אילן ובן גוריון) ומספר מכללות (המכללה האקדמית צפת והמכללה האקדמית אורנים).
למרכז קשרים עם מספר ארגונים בינלאומיים מרכזיים בעולם שעוסקים בנושאים דומים, למשל באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק, באוניברסיטת ברקלי ובסטנפורד.
בין פעילויותיו עד כה יישומים שונים שעוסקים במחקר, תוכניות לימוד, ופעילות בקהילה בעיקר בארגוני חינוך ובריאות:
*תוכנית התמחות לתואר שני בפסיכותרפיה אינטגרטיבית (גוף נפש רוח)
*מחקר בנושא ישומים של רוחניות יהודית בפסיכותרפיה
*מחקר שעיקרו פיתוח ויישום תוכנית "חוכמת הדעת והלב" בבתי ספר יסודיים בישראל – מחקר דגל של משרד החינוך
*כנסים ארציים בנושאים מגוונים כמו חקר רוחניות עכשווית, פדגוגיה מתבוננת: רוח מודעות וקסם בחינוך, שערים לרוח בפסיכותרפיה וייעוץ
*קורס מקוון חינמי חדשני ופורץ דרך (MOOC) על טיפוח סביבה אכפתית ומיטיבה בחינוך

 

חוקרים באקדמיה 

(לפי א"ב)

פרופ' אביבה ברקוביץ'-אוחנה, אוניברסיטת חיפה

פרופ' זהבית גרוס, אוניברסיטת בר אילן

פרופ' נדב דוידוביץ', אוניברסיטת בן גוריון בנגב

פרופ' נורית ירמיה, האוניברסיטה העברית בירושלים

ד"ר שירי לביא, אוניברסיטת חיפה

ד"ר שחר לב-ארי, אוניברסיטת תל אביב

ד"ר מיכאל מוטולה, המכללה האקדמית אורנים

פרופ' עפרה מייזלס, אוניברסיטת חיפה

פרופ' עודד מיימון, אוניברסיטת תל אביב

פרופ' מריאנה רוח-מדבר שפירא, המכללה האקדמית צפת

ד"ר פנינית רוסו-נצר, המכללה האקדמית אחוה ואוניברסיטת חיפה

אנשי מחקר ויישום

(לפי א"ב)

שירי אביאל

יפית אורבך

ד"ר אסנת בארי גרינשפן

ד"ר ליאורה בירנבאום

יוסי בן אשר

ד"ר סופי ברזילי

איריס וולברג

גלית ושי חנין

ד"ר לייה נאור

ד"ר טלי נחמן

אורלי פורת

עמיר פריימן

ד"ר קרן צרפתי

ד"ר דידה קימור

ד"ר נמרוד שיינמן