כנס שערים לרוח בפסיכותרפיה ויעוץ

הכנס האקדמי הראשון בארץ על הקשר בין פסיכותרפיה וייעוץ לבין רוחניות
 התקיים בתאריך ד' באדר ב'  התשע"ט 11.3.2019 באוניברסיטת חיפה"שיהיה יומכם כמו מניפה נפרשת
 

שיהיה לבכם פתוח לאהוב 

קו של אור וקו של חן וקו של חסד 

שאפשר לראות אותם גם מקרוב…

שתהיו ערים כסקרנות של ילד 

ושירכם יביא לכם מן השורות 

קו של אור וקו של תום וקו של תכלת 

שאפשר לראות אותם גם מקרוב"  (רחל שפירא) 


ההתעניינות ברוחניות ובהתפתחות רוחנית קיימת בתרבות האנושית מאז ומעולם. אולם קבלת הרוחניות כתחום מחקרי ומדעי לגיטימי  בפסיכולוגיה היא חדשה יחסית. לאורך זמן רב  היחס של הפסיכותרפיה לרוחניות אופיין בהסתייגות, חשדנות, והפרדה. בעידן הנוכחי של קצב מהיר, גירויים בלתי פוסקים והיעדר יציבות, גוברת והולכת בעולם ההכרה באשר לחשיבות ההיבט הרוחני בהוויית האדם כשלם ובכלל זה הבנה לגבי המרכזיות של הכמיהה האנושית אל הפלאי, הנשגב והחיבור אל ה"מעבר".  תובנות אלו באו לידי ביטוי בצמיחה וגידול הן במחקר והן בפרקטיקה שמשלבת היבטים של הרוח בטיפול וייעוץ כיסוד מרכזי ואוניברסאלי בהתפתחות אנושית מיטבית. 
כנס זה הוא ביטוי של תהליך הבשלה ארוך שנים של חשיבה, מחקר, שיח וחלום שלנו והווה אירוע היסטורי בישראל ופריצת דרך בחיבור בין רוחניות לפסיכותרפיה ובהנכחת המימד הרוחני ויישומו בטיפול נפשי תוך שילוב האקדמיה והשדה. את הרצאת הפתיחה החגיגית בכנס נתן פרופ' קנת' פרגמנט מגדולי החוקרים והקלינאים בעולם בתחום זה. עם זאת, גם בארץ השילוב בין רוח לטיפול עולה ומשגשג. עם הכנת הכנס אפילו אנחנו הופתענו מהריבוי והגיוון הקיים כבר כעת בארץ בשיטות טיפוליות שיש בהם שילובים עם הרוח. בכנס זה יכולנו לתת במה רק למקצת מהפעילות הענפה בתחום זה.
אנו מקוות שהכנס בו השתתפו קרוב ל 250 אנשים יקדם יצירת קהילה ורשת מטפלים וחוקרים המעוניינים להמשיך ולהעמיק בחקר וביישום האפשרויות הרבות הטמונות בשילוב זה. כבר כעת ישנן פעילויות שונות שמטרתן קידום החיבור בין רוחניות לפסיכותרפיה וביניהן תוכנית לתואר שני בהתמחות בפסיכותרפיה אינטגרטיבית גוף-נפש-רוח באוניברסיטת חיפה, ופרסום עתידי של גיליון פסיכואקטואליה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל אשר יעסוק בשילוב חיוני זה של טיפול ורוח. הכנס מהווה אחת הדוגמאות של הפעילות הענפה של המרכז והחברים בו.


אורח הכבוד של הכנס פרופ׳ קנת׳ פרגמנט  Prof. Kenneth Pargament לקריאת תקציר הרצאת הפתיחה של פרופ' קנת' פרגמנט.
יו"ריות שותפות של הכנס
פרופ' עפרה מייזלס        ד"ר פנינית רוסו-נצר
הוועדה האקדמית של הכנס (לפי סדר א-ב)
ד"ר דנה אמיר,  ד"ר אביבה ברקוביץ'-אוחנה,  פרופ' נורית ירמיה, פרופ' עפרה מייזלס, ד"ר מריאנה רוח-מדבר שפירא,  ד"ר פנינית רוסו-נצר,  ד"ר אביהו שושנה מזכירות הכנס: גב' פנינה אוחנה.
לאתר הכנס  
תוכניית הכנס המלאה


 

סרטוני כנס שערים לרוח בפסיכותרפיה וייעוץ- 11.03.2019

לנוחיותכם מצורף קובץ PDF  עם תוכניית הכנס:

portals-wind-spirit-short-book-cover-2019-4-16X23-web